Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Ażurowe bombki z kordonka

Szydełkowe bombki na balonie

Czy każdy może wykonać szydełkowe bombki na choinkę? Wydaje się, że to zadanie jedynie dla znawców robótek szydełkowych. Otóż bombki z kordonka lub włóczki wyglądają na misternie dziergane dekoracje, gdy tymczasem wystarczy bardzo niewiele. Potrzebne są oczywiście odpowiednie pomoce i materiał oraz odrobina zręczności.

Szydełkowa bombka na balonie:
Kordonek dowolnego koloru, średniej grubości
Szydełko
Balonik
Masa cukrowa, vikol lub krochmal

Wzór szydełkowy na bombkę. Takie wzory znaleźć można choćby w czasopismach o tej tematyce.

Bombkę wykonujemy dziergając na szydełku dwa takie same motywy. Po ich wykonaniu należy je połączyć i usztywnić. Zaczynamy od zrobienia pętelki na szydełku z kordonka a następie od niej rozpoczynamy wykonanie łańcuszka z 14 oczek. Zamykamy je jeszcze jednym oczkiem zamykającym i przechodzimy do następnego etapu wykonując 2 oczka łańcuszka. Będą one imitować półsłupek. Po czym dookoła robimy kolejne 23 półsłupki na końcu łącząc ostatni z wcześniej zrobionymi 2 oczkami łańcuszka.

Trzecie okrążenie należy rozpocząć od 3 oczek łańcuszka a potem wykonać znów 23 ale słupki i pomiędzy nimi 1 oczko łańcuszka. 4 okrążenie znów należy rozpocząć od 3 oczek łańcuszka i wykonać same słupki na dwa słupki z poprzedniego okrążenia mają przypadać 4 słupki. W 5 okrążeniu wykonujemy łańcuszek z 4 oczek a następnie pięć podwójnie nawijanych słupków złączonych razem a między nimi każdorazowo 11 oczek łańcuszka. W zakończeniu okrążenia należy wykonać 5 oczek łańcuszka a następnie nawinąć nić 4-krotnie na szydełko i wykonać słupek zamykając nim okrążenie. Ostatnie 6 okrążenie składa się 1 oczka rozpoczynającego, 7 oczek łańcuszka, 4 oczek zwrotnych połączonych z kolejnymi oczkami 3 oczkami łańcuszka i znów powtarzamy schemat aż do zamknięcia okrążenia.

Drugą połowę bombki należy wykonać w taki sam sposób i połączyć je ze sobą. Następnie włożyć do środka balon, nadmuchać i usztywnić bombkę. Można to zrobić używając cukru z wodą, vikolu lub zwyczajnie krochmalu. Kiedy cała konstrukcja wyschnie należy przekuć balon lub spuścić z niego powietrze i bombka gotowa. Podobne bombki wykonuje się stosując styropianowe kule używane również do tworzenia dekoracji ze styropianu i wstążek.