Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Figurki świąteczne z modeliny i masy solnej

Mikołaje i bałwanki z masy solnej lub modeliny

Masa solna powstaje z mąki i soli. Łatwo ją przygotować i szybko wyczarować z niej fajne figurki jako ozdoby bożonarodzeniowe na choinkę i nie tylko. Co prawda nie są one tak łatwe w wykonaniu jak dekoracje z bibuły, ale tworzyć je mogą także dzieci.

Przygotowanie masy solnej:
0,5 kg mąki
0,5 kg soli
Taka ilość wody aby ciasto dobrze się rozrobiło i było lekko klejące
Można dodać odrobinę oleju ok 4 łyżki na taką ilość mąki

Bałwanki z masy solnej
Dekoracje z masy solnej wykonywane przez dzieci będą dla nich dobrą zabawą.
Poza masą solną potrzebne będą:

papier do pieczenia
pędzelek
wykałaczka
szklanka
nożyk
farbki plakatowe

Gotowe ciasto wałkujemy i wycinamy z niego taką samą ilość kółek o średnicy mniej więcej 5-6 cm, następnie o średnicy 3 cm i na koniec wycinamy nożykiem kapelusze dla bałwanków, paseczki na szaliki i formujemy małe kuleczki na noski.
Bałwanki formujemy na papierze do pieczenia zlepiając dokładnie poszczególne elementy a w kapeluszu należy wykonać dziurkę na zawieszkę. Kiedy są gotowe wkładamy je do piekarnika i suszymy 2,5 godziny w temperaturze ok 90 stopni. Po wysuszeniu i ostygnięciu bałwanki można pomalować w dowolny sposób: usta, nos, szaliki, czapka. W otwór, w czapce przewlekamy wstążkę lub nitkę i zawieszka na choinkę gotowa.

Mikołaje z modeliny na Boże Narodzenie
Lepienie z modeliny jest dziecinnie łatwe. Robiąc z niej mikołaje na choinkę, można wykonać całą masę różnorodnych figurek do przystrojenia całego drzewka nie tylko mikołajami.

Do zrobienia zawieszek z modeliny na choinkę przygotujmy:
kolorową modelinę : czerwoną, czarną, beżową i białą
wykałaczkę

Lepienie rozpoczynamy o uformowania beżowej kulki to będzie głowa. Następnie formujemy przy pomocy małych kuleczek z czarnej modeliny oczy, z czerwonej nos i buzię. Czapkę mikołajka bardzo łatwo wykonamy z płaskiego kawałka czerwonej modeliny uformowanego w stożek, zakończyć go należy białą kulką i lekko przegiąć w połowie a następnie umieścić na głowie. Powinien znaleźć się w niej mały otwór na nitkę do zawieszania. Brzuch mikołajowy zrobimy z dużej czerwonej kuli do której przyczepimy czarne guziki. Nogi wykonamy z podłużnych rulonów również czerwonej modeliny zakończonymi czarnymi kulkami – to będą buty. Podobnie tworzymy ręce z rękawiczkami i doczepiamy do tułowia. Zginamy je lekko w połowie na brzuch. Figurkę wypiekamy w piekarniku w temp. 150 stopni.